Družina RS Tučňáci Jičín


Jak jsem volal záchranku

18.6.2003 v 23:52 vložil ČIKO

Tak jsem si dnes vyzkoušel, jak funguje integrovaný záchranný systém.

Šel jsem s Wanji po Liberci, když jsme uviděli postavu jak z hororu - chlápek s divným výrazem v očích, bílou bundu a tričko od krve, se motal přes celý chodník přímo proti nám.

Nejdřív nás samozřejmě napadlo, že bychom měli uhnout z cesty, aby nám něco neudělal. Ale pak jsem si uvědomil, že se blíží k přechodu přes silnici a že bych se nerad díval, jak vleze pod auto. Tak jsem se mu vydal naproti a než jsem stačil cokoliv říct, už po mě chtěl cigaretu. Samozřejmě jsem žádnou neměl. Zeptal jsem se ho, jestli je v pořádku, ale to už jsem viděl, že vážně ne. Byl opilej na hadry a krev na jeho oblečení pocházela z rány, kterou měl vpravo nad uchem. Takže mě napadla jediná věc - zavolat mu sanitku. Když jsem mu to nabídl místo cigarety, nebyl naštěstí proti.

A tak jsem volal. Někde jsem slyšel, že není spolehlivé z mobilu volat na 155, protože se můžu dovolat do úplně jiného města, než kde právě jsem. Takže jsem vytočil 112, mezinárodní tísňovou linku pro mobilní telefony. Dopadlo to dobře, dovolal jsem se k libereckým hasičům. Tam jsem řekl, že jsem potkal opilého a zraněného muže, co asi někde spadnul. Že krvácí na hlavě a jestli mu pošlou sanitku. Operátorka mě přepojila na dispečink záchranné služby, kde jsem jim vše vysvětlil znovu. Nejdřív se mě samozřejmě ptali, jestli je v bezvědomí. To naštěstí nebyl, potřeboval jen ošetřit tu ránu. Pak chtěli vědět, jak se jmenuje. Zeptal jsem se ho a odpověděl mi, že je Honza D. (celé jméno radši neuvedu). Operátorka si nechala přesně popsat polohu (bylo to na té velké křižovatce u nádraží) a říkala, že máme mávat na sanitku.

A tak jsme čekali. Honza D. nám děkoval že se o něj staráme a že s ním počkáme. Vyprávěl, že se někde popral a že kromě té hlavy má něco ještě s rukou. Raději jsme ho donutili, aby si sednul na trávník. Nejdřív nechtěl, ale když mi spadnul do náručí, nechal se přesvědčit.

Sanitka přijela celkem rychle - mohlo to být tak deset minut, možná méně. Honzu si naložili a bylo po všem.

Jestli má někdo zkušenosti s voláním 155 z mobilu, napište mi prosím, jestli jste se dovolali a nebo to vážně nešlo. Docela by mě to zajímalo.


Zobrazeno 2615x | Zobrazit reakce na článek (1) | Reaguj na tento článek ve foRU! | Zpět na seznam článkůTučňáci:
[eSchůzka]